Vítame Vás na našich stránkach...

S kosením máme generačné skúsenosti...


Zakladanie kompostoviska

Kompostovisko predstavuje spojenie príjemného s užitočným. Ak sa teda rozhodneme pre kompostovanie, najvhodnejší čas je obdobie jesene, keď máme v záhrade k dispozícií množstvo odpadu vhodného na kompost.

Kompostovisko by sme mali umiesniť na zem s prístupom k zemine a živočíchom(dážďovky, larvy atd.), aby sme mu vytvorili prirodzené prostredie na rozklad. Kompostovisko by malo byť zakryté, aby nám kompost nehnil, ale pracoval. Dôležitý je teda aj prísun vzduchu, pretože kompostovací proces je založený na aktivite pôdnych živočíchov.

Použiť môžme všetko, čo na záhrade nájdeme: kompost
- burina,
- lístie,
- odrezky rastlín, kvetov,
- hnilé ovocie a zelenina,
- šupky,
- tráva, slama, seno,
- konáriky a konáre (nasekané na menšie kusy),
- odpad z chovu domácich zvierat,
- hnoj.

Vhodné sú aj potraviny z domácnosti, no určite čomu by sme sa mali vyhnúť sú mliečne a uvarené potraviny, tie by spôsobili, že by kompost nepríjemne zapáchal.

Ak začne kompost nepríjemne zapáchať , znamená to, že je príliš vlhký, a treba ho premiešať so suchším materiálom alebo zeminou. A ak je naopak kompostovisko príliš suché, kompost nám nevzniká, musíme pridať živší materiál, ako šupky či hnilé plody.

Mali by sme sa snažiť o rovnováhu mäkkých a tvrdých a rovnako suchých a čerstvých organických odpadov, a rovnako dôležité je kompost z času na čas posypať zeminou a premiešať. Priemiešavaním kompost prevzdušňujeme a tak urýchľujeme proces kompostovania.

Pôda z kompostu je vhodným oživením pôdy a dodaním živím pre Vašu záhradu.

<< Späť