Vítame Vás na našich stránkach...

S kosením máme generačné skúsenosti...


Ako pripraviť kosačku na novú sezónu

Na začiatku sezóny, zvyčajne na jar, by ste sa mali zamerať minimálne na nasledovné štyri oblasti, čo sa týka údržby kosačky na trávu:

1, výmena oleja: olej by mal byť vymenený na začiatku každej sezóny. V priebehu sezóny sa môžu do oleja dostať rôzne nečistoty, ktoré sa cez zimu usadia a pri jarnom štartovaní môže dôjsť k poškodeniu motora. Je veľmi dôležité používať kvalitný olej, v závislosti od typu kosačky, ako aj odporúčania výrobcu.

2, výmena resp. čistenie sviečky: vymieňať sviečku nie je potrebné každú sezónu, avšak minimálne na jej začiatku sa odporúča ju vyčistiť, aby mala dobrý kontakt, a aby spálené a zanesené časti nebránili tzv. hádzaniu iskry. ldeálnym nástrojom pre čistenie sviečky je jemný pilník, alebo šmirgľový papier, ktorým treba očistiť celú spodnú časť sviečky, najmä priestor medzi kontaktmi.

3, Výmena vzduchového filtra: vzduchový filter slúži ako ochrana motora pri nasávaní vzduchu, pričom zabraňuje časticiam prachu a rozdrvenej trávy, aby sa dostali do motora. V zásade existujú dva typy filtrov - papierové a penové. Najlepším spôsobom ako filter vyčistiť je vyfúkať ho silným tlakom vzduchu z kompresora, resp., ak nemáte kompresor tak môže pomôcť aj vysávač. Ak je filter silne zanesený, v prípade papierovej varianty sa odporúča ho vymeniť za nový, pričom penový filter je možné oprať. Po tom ako je penový filter opraný, odporúča sa naň naniesť niekoľko kvapiek oleja, čo napomôže k lepšiemu zachytávaniu nečistôt. Avšak s olejom opatrne, ho nakoniec nebolo priveľa, môže brániť dostatočnému prísunu vzduchu.

4, Naostrenie nožov kosačky: Pre správne fungovanie, ako aj silný výkon kosačky je nevyhnutné mať vždy kvalitne naostrené kosiace nože. Na začiatku sezóny sa odporúča nože vyčistiť a dôkladne naostriť. V priebehu sezóny je potom postačujúce udržiavať ostrosť noža pilníkom alebo elektrickou brúskou.

Okrem pravidelnej údržby je dôležité dbať aj na kvalitné palivo a olej. Do kosačiek odporúčame tankovať kvalitný benzín od spoľahlivých výrobcov, naoko lacnejší, ale nekvalitný benzín môže výrazne znížiť životnosť kosačky, ako aj viesť k jej skoršiemu poškodeniu.

<< Späť