Vítame Vás na našich stránkach...

S kosením máme generačné skúsenosti...


Prevzdušňovanie trávnika

Pre správnu výživu trávnika je veľmi dôležité zabezpečiť prísun živín, vzduchu a vody k jeho koreňovému systému, čomu môže vo výraznej miere prispieť vertikutácia trávnika.

Prevzdušnenie trávnika spočíva v narušení stvrdnutej, resp. utlačenej pôdy prostredníctvom malých otvorov, cez ktoré umožníme preniknúť vzduchu, vode a živinám priamo ku koreňom trávy, čo napomôže tomu, že korene porastú hlbšie, čím sa zvýši odolnosť a robustnosť celého trávnika.

prevzdusnenie travnika

Tu sa môže naskytnúť otázka, kedy je, resp. nie je vhodný čas na prevzdušňovanie trávnika. Trávnik sa určite neodporúča prevzdušňovať v prvom roku od jeho založenia, nakoľko by mohlo dôjsť k porušeniu koreňového systému, ktorý v tomto čase ešte nemusí byť dostatočne vyvinutý.

Trávnik je naopak vhodné prevzdušniť keď:

- je dlhodobo pod vyššou záťažou, napríklad slúži ako futbalové ihrisko pre deti,
- má dlhšiu dobu nezdravú farbu,
- voda pri polievaní vsakuje pomaly a problematicky,
- veľmi rýchlo sa vysušuje.

Ďalším užitočným spôsobom, ako zistiť, či je vhodná vertikulácia trávnika je tzv. chirurgický zákrok, kedy sa lopatou vyberie kus trávnika a zmeria sa, do akej hĺbky siahajú jeho korene. V prípade, že sú korene plytšie ako 4cm, je vhodný čas na prevzdušnenie.

Najlepší čas pre prevzdušňovanie trávnika je počas jeho vegetačného obdobia, kedy má tráva dostatok času na regeneráciu. Najvhodnejším obdobím je teda neskoršia jeseň, resp. skorá jar.

Pred tým, než sa pustíte do samotného prevzdušnenie trávnika, uistite sa, že je trávnik dostatočne vlhký, a v prípade, že nie tak ho dobre polejte, avšak polievajte ho deň až dva pred samotným prevzdušňovaním, nie tesne pred ním.

Po prevzdušnení zostávajú na trávniku pevné kusy hliny, ktoré je vhodné nechať vyschnúť a následne rozbiť mulčovaním, čím dôjde k zjednoteniu a vyčisteniu trávnika. V prípade, že by sa Vám ich nechcelo rozbíjať, časom sa rozložia aj sami.

Nakoniec, keď je trávnik prevzdušnený, je vhodný čas na jeho prihnojenie, kedy živiny ľahšie preniknú aj do hlbších vrstiev pôdy a budú postupne dodávať trávniku potrebnú výživu počas celého roka.

<< Späť