Vítame Vás na našich stránkach...

S kosením máme generačné skúsenosti...


Akú výšku trávnika udržiavať?

Kosenie travy je v dnešnej dobe vplyvom množstva technológie čoraz jednoduchšie, avšak keď sa na kosenie trávy pozrieme hlbšie, je za ním celá veda. Každý trávnik má svoju ideálnu výšku kosenia, pričom odmenou za udržiavanie ideálnej výšky trávnika, bude jeho svieži vzhľad, nižší výskyt buriny a suchých stebiel. Príliš krátka tráva je na jednej strane náchilnejšia k invázii burín, spáleniu slnkom a nadmernému vysušovaniu. Dlhodobým udržiavaním príliž nízkej vžšky trávnika sa oslabuje jeho koreňový systém, čo znižuje jeho odolnosť. Na druhej strane príliš dlhá táva vytvára ideálne prostredie pre škodcov, ako sú komáre, hraboši, myši či hady a zároveň je náročnejšia na kosenie, ako aj zber a uskladňovanie.

Každý trávnik, by sa dokonca aj počas vrcholnej rastovej sezóny, mal kosiť maximálne každých päť až sedem dní. Frekvencia kosenia trávy taktiež závisí od už spomýnanej ideálnej výšky, ktorá sa môže meniť v priebehu vegetačného obdobia, pričom vo všeobecnosti by sa výška trávnika by mala pohybovať medzi 3 - 10 cm.

travnik

Zaužívaným pravidlom pre kosenie trávy je nikdy neodstrániť viac ako jednu tretinu celkovej dĺžky stebla, pričom v lete respektíve v období sucha je vhodné udržiavať vyšší strih, ako je tomu v období s dostatkom vlahy a vyššou vlhkosťou ovzdušia. Vyšší trávnik je taktiež vhodný do miest, ktoré sú prevažnú časť dňa v tieni.

Kosenie vysokej trávy je omnoho náročnejšie a často je nutné najskôr využiť kosenie krovinorezom a následný odvoz, resp. kompostovanie trávy.

Po zimnej prestávke resp. na jar sa odporúča nastaviť nižší strih, a to z dôvodu odstránenia suchých stebiel, čo napomôže k rýchlejšej regenerácii trávnika. Rovnako na jeseň slúži nízky profil ako prevencia pred vznikom plesní.

<< Späť