Vítame Vás na našich stránkach...

S kosením máme generačné skúsenosti...


Ako pripraviť trávnik na zimnú sezónu

Jednou z najzákladnejších otázok každého záhradníka je, ako pripraviť trávnik pred zimou. Koniec septembra je po letných horúčavách a suchu najlepší čas, pre vybudovanie kvalitného základu budúcoročného sviežeho a zeleného trávnika. Konzervačné práce by mali pozostávať s nasledovných krokov.

Prevzdušnenie trávnika na jeseň uľahčí hnojivu a vode dostať sa ku koreňovému systému trávnika. Prevzdušňovanie tiež vytvára priestor pre základné živiny, dážďovky a iný hmyz, ktoré prispievajú k budovaniu cennej mikroflóry v pôde.

Jesenné Hnojenie trávnika napomôže k vyliečeniu poškodených časti trávnika. Poškodené miesta v trávniku sa zotavia omnoho rýchlejšie ak na jeseň pristúpime aspoň k dvom hnojeniam. Prvá aplikácia hnojiva by mala byt vykonaná hneď po prevzdušnení trávnika koncom septembra. Toto hnojenie napomôže trávniku zotaviť sa z poškodenia, ku ktorému došlo počas vegetačného obdobia. Aby bolo zaistená dobré prezimovanie trávnika druhé hnojenie by malo prebehnúť na konci vegetačného obdobia, koncom októbra alebo začiatkom novembra, najmä v závislosti od toho, v ktorej časti Slovenska s nachádzate. V tomto období už trávnik prestáva rásť, avšak ešte stále je zelený, pričom správne načasovanie je veľmi dôležité. Hnojivo aplikované príliš skoro môže podporovať neprimeraný rast na jeseň, čím sa môže trávnik stať náchylnejší k zimným zraneniam. Hnojivo aplikované príliš neskoro nebude mať pre trávnik žiadny prínos.

ako pripravit travnik na zimnu sezonu

Vysievanie trávy v poškodených miestach trávnika predstavuje vhodný spôsob ako posilniť oslabené časti trávnika. Pri vysievaní trávnika je nevyhnutné zabezpečiť, aby boli semená trávy semeno je v kontakte s pôdou. Kontaktu s pôdou môže napomôcť vertikutácia trávnika ako aj povalcovanie vysiatych oblastí. Ideálny čas pre dosievanie trávy je koniec septembra po vertikutácii ale pred hnojením. V tomto období musia mať semena trávy dostatok vlahy aby sa dokázali dobre zakoreniť, a aby nedošlo ku ich vyschnutiu pri klíčení.

Pred tým ako padne prvý sneh, je dôležité odstrániť všetko lístie, respektíve iné predmety ktoré by mohli brániť prieniku svetla ku trávniku. Ak opadané lístie nebude odstránené, nedostatok svetla môže spôsobovať odumieranie trávy. Alternatívou k odstráneniu listov je ich rozdrvenie mulčovacou kosačkou a ich následné využitie ako hnojivo.

Nezabudnite na správnu výšku trávnika pri poslednom kosení trávy. Pre posledné kosenie trávy sa odporúča mierne zvýšiť výšku kosenia na približné 5-7 cm, Vyššia tráva napomôže k lepšiemu budovaniu koreňového srstému. Hĺbka zakorenenie je priamo úmerná výške trávnika, kde platí čim dlhšie stebla, tým hlbšie korene. Avšak, v prípade, príliš dlhých stebiel môže dochádzať k množeniu plesní. Na druhej strane pri príliš krátkom strihu môže byt trávnik náchylnejší k poškodeniu zimným mrazom.

<< Späť