Vítame Vás na našich stránkach...

S kosením máme generačné skúsenosti...


Starostlivosť o bylinky

Rozhodli ste sa pre bylinky? Vlastné bylinky v kuchyni, to je poklad. Mnoho z nich ostáva dostatočne malých, čo im umožňuje sa aklimatizovať a s úspešnosťou rásť nielen v záhrade, ale rovnako aj v črepníkoch na parapete okna či na balkóne. V našich článkoch sa okrem tém ako starostlivosť o trávnik, či kosenie trávy venujeme aj iným zaujímavím oblastiam súvisiacimi s budovaním kvalitnej a peknej záhrady.

Bylinky sú relatívne jednoduché na pestovanie a ich starostlivosť, no určite sa im nebude dariť v suchých alebo príliš vlhkých pôdach. V prípade črepníkov by sme mali uprednostniť terakotové s otvorom, ktoré umožňujú rastline dýchať a prebytočnú vodu nechať odtiecť . Pre jednoročné bylinky sú vhodnejšie menšie hlinené kvetináče, pre trvalky môžu byť aj väčšie.

starostlivost o bylinky

Potreba teploty a slnka sa medzi rastlinami líšia, avšak väčšine byliniek sa bude dariť na parate okna. Na druhej strane pri bylinkách pestovaných na listy, zvoľte skôr polotieň, pretože priame slnečné svetlo a nadmerné teplo môže skrátiť ich produktívny život resp. spáliť lístky.

Či už sú bylinky na balkóne alebo v záhrade, v črepníkoch je potrebné rátať s tým, že na nich intenzívnejšie vplýva slnko, teplota vzduchu či poveternostné podmienky, a tomu musíme prispôsobiť aj zálievku. Každá rastlina má samozrejme vlastnú osobitú spotrebu vody, no vo všeobecnosti si bylinky pestované vnútri vyžadujú zalievanie v menších množstvách každé dva až tri dni resp. keď je vrchná časť pôdy veľmi suchá. Avšak ak máme rastlinky vonku, je nevyhnutné rastliny polievať častejšie, raz, možno až dvakrát denne. Pri takejto častej potrebe zalievania príde vhod spomínaný kvetináč s dierkou a odkvapkávacou miskou, ktorý zabezpečí rastline odtok prebytočnej vody.

Byliny spravidla nevyžadujú žiadne, alebo len minimálne hnojenie, pričom ideálnym hnojivom je ľahký kompost z domáceho kompostoviska. Príliš veľa hnojiva môže mať za následok zlú chuť bylinek, prípadne ich zbytočný vysoký vzrast.

Ak chceme, aby sa nám rastliny rozrastali, je vhodné ich pravidelne zbierať či prestrihávať vrcholčeky rastliniek, tak budú vyháňať nové výhonky. Bylinky , ktoré pestujeme pre ich semienka alebo kvety, môžme jednoducho nechať kým sa nám na rastline nevysušia, alebo kým kvety niesú v plnom rozkvete. Pri zbere či už listov, plodov, alebo kvetov použitím nožníc minimalizujeme poškodenie bylinky, prípadne jej nákazu.

<< Späť