Vítame Vás na našich stránkach...

S kosením máme generačné skúsenosti...


Ako správne hnojiť Trávnik.

V prípade, že váš trávnik nemá tú správnu farbu a nachádzajú sa na ňom rôzne škvrny, môže to byť spôsobené nedostatkom výživných látok. V tomto článku prinášame pohľad na to, ako a kedy je vhodné trávnik hnojiť, resp. ako ho hnojiť správne.

Pre hnojenie trávnika je potrebné, vybrať správne hnojivo, a aplikovať ho v správny čas.V prípade, že by ste chceli byť úplne presní, najskôr je nutné zmerať PH pôdy, a k tomu napasovať vhodné hnojivo. Ak má pôda vysokú kyslosť alebo zásaditosť, je potrebné vybrať hnojivo, ktoré zabezpečí optimálne prostredie pre jej rast. Avšak nie vždy je nutné sa zaoberať hnojením až do takejto miery. V zásade sa stačí držať niekoľkých pravidiel, ktoré pomôžu ku zdravému rastu trávy a sviežemu výzoru trávnika.

Je možné použiť tekuté alebo tuhé (granulovité) hnojivo na trávnik. Tekuté hnojivá fungujú rýchlejšie, ale sa tiež rýchlo vstrebávajú, takže ich je nutné použiť častejšie v priebehu niekoľkých týždňov. Granulované hnojivá na druhej strane pôsobia pomalšie, avšak poskytujú rovnomernejšiu výživu počas dlhšieho času. Hnojivá s pomalým uvoľňovaním je potrebné použiť len raz alebo dvakrát za vegetačné obdobie. Samozrejme, že okrem syntetických existujú aj staré známe bio hnojivá, tak ako ich poznali naši predkovia. Taktiež si je možné si vybrať medzi chemickým alebo organickým hnojivom, pričom odporúčame organickú variantu.

hnojenie travnika

Zásadným pravidlom pre hnojenie trávnika je jeho načasovanie, kedy je nevyhnutné zvoliť pravý čas v roku s cieľom dosiahnutia čo najvyššej efektívnosti. Najvhodnejší čas je na tak na začiatku vegetačného obdobia, ako aj na jeho konci.

Hnojenie trávnika na jar, hneď po tom ako sa začne zeleňať mu poskytne dostatočné množstvo živýn pred náročným obdobím leta, kedy je vystavená zvýšenej záťaži. Druhé vhodné obdobie je na sklonku vegetačného cyku na jeseň. V neskoršom jesennom období je možné použiť aj klasický hnoj, ktorý však musí byť aplikovaný v čo najmenších kúskoch rovnomerne po celej ploche trávnika. Hnojivo pripraví trávnik na zimu, počas ktorej postupne prenikne do pôdy, čím ju obohatí o potrebné živiny. Hnojiť trávnik v priebehu jeho vegetačného obdobia nie je nevyhnutné, nakoľko za vhodné hnojenie sa považuje aj kosenie mulčovaním, ktoré dokáže poskytnúť až 25% potrebnej výživy.

Pri hnojení je nutné pokryť celý trávnik, avšak treba si dávať pozor na to, aby hnojivo nebolo vo veľkých kusoch, čo by mohlo viesť k vyháraniu trávy.

Po aplikácii hnojiva je vhodné celý trávnik poliať, resp. hnojiť pred dažďom, čo napomôže lepšiemu vstrebaniu sa výživných látok do pôdy.

<< Späť