Vítame Vás na našich stránkach...

S kosením máme generačné skúsenosti...


Ako chrániť trávnik pred letnými horúčavami

Ak sa chceme tešiť krásnemu zelenému trávniku aj v lete, bez našej aktívnej pomoci to nepôjde. Pri ochrane trávnika pred vysokými letnými teplotami musíme zobrať do úvahy tri základné pravidlá, s ktorými máme šancu zabezpečiť jeho zdravý vzhľad a celistvosť .

Prvým pravidlom starostlivosti o trávnik je žiadne hnojenie, prevzdušňovanie trávnika, či iné zásahy, ktoré by narúšali jeho rast a kompaktnosť, čo v období horúčav prispieva k vysileniu trávy a následne k oslabeniu trávnika a jeho odolnosti.

ako sa starat o travnik v lete

Druhým pravidlom je udržiavanie primeranej dĺžky trávnika. Najčastejšou chybou pri úprave trávnika počas letných horúčav je neprimeraná výška kosenia trávy. Ak je zostrih trávnika príliš krátky, znižuje to jeho schopnosť rastu. Správna výška trávnika podporuje kvalitnejší koreňový systém, ktorý dokáže trávniku zabezpečiť viac energie v časoch vysokých teplôt. Univerzálny spôsob pre nastavenie správnej výšky kosenia trávnika je, že nikdy by sme nemali odstrániť viac než jednu tretinu stebla trávy.

Vyhnite sa koseniu trávy počas sucha a najväčších horúčav, nakoľko tráva ma v tomto čase zníženú schopnosť regenerácie. Ideálny čas pre kosenie trávnika je podvečer po daždi alebo po závlahe trávnika, pričom je však dôležité počkať, kým sa tráva osuší z prvotnej vody, inak by sa lepila na kolesá kosačky a vytvárala zlepené chuchvalce. V lete je vhodnejšie zvoliť mulčovanie trávy, než jej zberanie do koša. Pri kosení sa uistite, že nože kosačky sú dostatočne ostré, pretože kosenie trávy ostrým nožom napomáha k jej rýchlejšej regenerácií, kvalitnejšiemu rastu a zabraňuje hnedému vzhľadu koncov trávy.

Tretím rovnako dôležitým pravidlom je opatrné zalievanie. V období horúčav máme tendenciu dopriať trávniku viac vody ako inokedy, čo môže byť do značnej miery kontraproduktívne. Nadmerná neustála vlhkosť môže trávniku spôsobovať problémy, kedy korene trávy môžu mat nedostatok kyslíka a trávnik môže byt náchylnejší na choroby a plesne, ktorým sa vo vlhkom prostredí dobre darí. Trávnik by nemal byť zalievaný denne. Najlepším spôsobom ako zistiť, kedy je vhodné trávnik poliať, je si ho prehliadnuť a keď vidíme, že je suchý a pomaly začína strácať sviežosť, vtedy je vhodný čas ho poliať.

Trošku trpezlivosti a dbanie na zopár detailov pri úprave nášho trávnika nám pomôže ku krajšiemu zelenému záhradnému kobercu.

<< Späť