Vítame Vás na našich stránkach...

S kosením máme generačné skúsenosti...


Pestovanie zeleniny na balkóne

pestovanie na balkone

Pri domácom mini pestovaní v črepníkoch či kontajneroch, môžte ochutnať čaro a chuť domácej zeleniny. Dokonca mnoho druhov zeleniny s tým nemá najmenší problém, a s vhodnou staroslivosťou a správnymi rastlinami, si môžeme vytvoriť vlastnú zeleninovú záhradu aj doma na balkóne. Pravdepodobne nám nenahradí našu celú spotrebu kupovanej zeleniny,no určite bude príjemným oživením nášho balkóna a raňajkovej ponuky.

Podľa možnosti akú nám ponúka terasa, či balkón sa rozhodneme pre výber kvetináčov, črepníkov či nádob, v ktorých chceme pestovať našu domácu zeleninu. Medzi vhodnú zeleninu na pestovanie v kvetináčoch patria:

ako pestovat zeleninu na balkone

Brokolica
Mrkva – guľatá mrkva
Uhorka
Baklažán
Cibuľa
Zelená fazuľa
Rôzne šaláty
Paradajky – balkónové, ale aj klasické veľké
Reďkovka
Hrášok
Špenát
Tekvica
Paprika

Pri výbere kvetináčov musíme brať samozrejme do úvahy predpokladanú veľkosť rastliny, hoci je pravda, že vyrastie aj v menšom, no za väčší kvetináč vám bude určite vďačnejšia. Väčšie nádoby držia viac vody, čo je jednoduchšie pre zalievanie a rozmach rastliny. Minimálny štandard je približne 8-10 litrová nádoba. Rovnako ako pri bylinkách, je dôležité, aby rastlina mala odtok vody, a tak si aj sama regulovala potrebnú vlahu. Hlinené nádoby sú príjemnejšie, ale plastové zas udržia vlhkosť lepšie.

Pri sadení semiačok zeleniny na balkón postupujeme v podstate rovnako, ako pri sadení v prípade záhrady. Každé semiačko, či druh zeleniny má svoje odbobie na vysievanie a sadenie, čo si prečítame na obale. V závislosti od druhu zeleniny, môžeme začať semená pestovať v predpestovacích nádobkách a silnejšie rastliny v čase vysádzania presadiť do väčších nádob vonku. Pri ťahavých rastlinách alebo pri rastlinách na stonke, ako napr. paradajky, je potrebné rastlinu podporiť opornou palicou a jemne ju k nej priviazať.

Rastliny, ktoré sa nepredsádzajú sú napr.:fazuľa, mrkva, reďkovky, špenát, či šalát.

Bez ohľadu na to, či rastlinky predsádzame, alebo ich sadíme priamo, väčšina z nich si vyžaduje krásne slnečné miesto, nie veľmi veterné a s dostatočnou vlahou, o ktorú sa musíme postarať my.

Zemina vhodná na balkónové pestovanie zeleniny sa dá kúpiť priamo aj s vhodnými živinami na predpestovanie a rovnako aj na ďalšie sadenie a pestovanie rastlín. Ďalšie špeciálne hnojenie na jednej strane nie je nevyhnutné, ale na druhej strane to prispeje k rýchlejšiemu rastu a krajším a väčším plodom, rozhodnutie je na nás.

<< Späť