Vítame Vás na našich stránkach...

S kosením máme generačné skúsenosti...


Ako si vybrať vhodnú kosačku?

Kosenie trávnika je veľmi dôležitou súčasťou starostlivosti o záhradu, a preto by sme si mali dbať na správny výber kosačky.

Kosačiek existuje veľmi veľa typov a značiek, preto by sme mali kosačku zvoliť podľa typu povrchu veľkosti kosenej plochy a veľkosti trávy.

Kosačky je možné rozdeliť na tri veľké skupiny a to na parkové, bubnové a krovinorezy.

Ak sa kosená plocha nachádza v miernom stúpaní tak by sme si mali zvoliť kosačku s pohonom. Kde pri zatlačení páky časť výkonu motora sa prenesie na kolieska ktorú uvedú kosačku do pohybu a my už len určujeme smer.

Parkové kosačky delíme ich na motorové a elektrické. Používajú sa najmä na kosenie trávnikov v okolí domov, záhradiek.

Elektrické kosačky sa v dnešnej dobe používajú už len zriedka. Nemajú dostačujúci výkon a šírka záberu vzhľadom ku kosenej ploche býva zvyčajne do 35 cm. Pri kosení musíme za sebou ťahať elektrický kábel ktorý nám väčšinou len prekáža a kosenie trávy sa stáva neefektívnym, preto odporúčame zadovážiť si motorovú kosačku s ktorou kosenie sa stáva radosťou.

Motorová kosačka - tento typ kosačky má dostačujúci výkon na kosenie trávnika do výšky 13 cm. Súčasťou „parkových kosačiek“ je zberný kôš, v ktorom sa hromadí pokosená tráva a po naplnení je nutné ho vysypať. Tento typ kosenia je efektívny pretože trávnik ostane čistý bez zvyškov pokosenej trávy. Ak trávnik nepresahuje výšku 8 cm môžeme založiť „mulčovací kryt “ na mulčovanie trávy. Jedná sa o kryt ktorý sa vloží do kosačky a pri kosení sa odkosená tráva rozseká na malé kúsky ktoré sa postupne zapracujú do trávnika. Trávnik po pokosení ostáva čistý bez viditeľných zvyškov trávy. Z vlastnej skúseností môžeme odporučiť kosačku s pohonom, kosenie sa stáva pohodlným a efektívnejším.

ako si vybrat kosacku

Šírka záberu vzhľadom ku kosenej ploche:
32 cm - 200 m2
40 cm - do 350 m2
40–45 cm - 500 m2
45–53 cm - 1 000 m2
53 cm a víac - 1 000 m2

Bubnová kosačka sa zvyčajne používaja pri kosený väčších plôch ako sú napríklad veľké záhrady, lúky. Kosačka si poradí aj s trávou prevyšujúcou 50 cm. Tráva po odkosení sa zhromažďuje v pozdĺžnych pásoch. Tento typ kosačky patrí ku kosačkám s vyššou hmotnosťou, preto ich neodmysliteľnou súčasťou je pohon kolies.

Kosenie trávy krovinorezom má všestranné využitie, pričom sa využíva najme v ťažko dostupných miestach. Vyrábajú sa dva typy krovinorezov s 4-taktným alebo 2- taktným motorom. Veľkou výhodou 4-taktného motora je najmä jeho spotreba a nevýhodou menší výkon. Naopak spotreba pri 2-taktnom motore je o poznanie vyššia ale, zato má väčší výkon a rýchlejšie naberá otáčky. Po nasadení nástavca v ktorom je namotaná „žilka“ môžeme bez problémov kosiť trávu do výšky 30 cm. Súčasťou niektorých krovinorezov je aj kovový nôž tzv. „ trojzubec“ ,s ktorým môžeme kosiť vysokú a hrubú trávu, ale aj menšie dreviny a kríky do priemeru 2 cm. Pre kosenie trávy krovinorezom musíme mať ochranné oblečenie, ochranné okuliare a pevnú obuv. Odporúčame zakúpiť si kvalitný popruh s ktorým môžete predísť nepríjemným bolestiam chrbta.

<< Späť