Vítame Vás na našich stránkach...

S kosením máme generačné skúsenosti...


Ako sa zbaviť buriny v trávniku

V tomto článku ponúkame niekoľko rád, ako eliminovať výskyt buriny v trávniku, a následne zabrániť jej návratu udržiavaním zdravej a silnej trávy s minimálnym použitím chemikálii a pesticídov.

Ako vždy prevencia je kľúčovým atribútom pre zdravo vyzerajúci trávnik. Najdôležitejším pravidlom je udržiavať ideálnu výšku kosenia trávy. Je veľmi dôležité, aby tráva nebola kosená neskoro, keď je už príliš vysoká ale taktiež aby strih nebol neprimerane nízky. Vyššia tráva zatieňuje pôdu, a vytvára chladnejšie prostredie, čo spomaľuje klíčenie semien burín. Ako náhle semená burín aj začnú klíčiť, nemajú dostatok slnečného svetla pre vytrvalý rast. Pravidelné udržiavanie správnej výšky trávnika tiež znamená, že kvety buriny sú odstrihnuté skôr, než dokážu dozrieť, čo zabraňuje ich ďalšiemu vysievaniu.

buriny v travniku

V prípade, že sa na trávniku už nachádzajú zakorenené buriny, ich trhanie je pravdepodobne najrýchlejší a zvyčajne najúčinnejší spôsob, ako sa ich zbaviť. Väčšinu buriny je možné vyťahať rukami, avšak je veľmi dôležité odstrániť nielen rastlinu samotnú, ale aj jej korene, ktoré môžu v niektorých prípadoch siahať až do hĺbky viac než 10 cm, a pokiaľ nie sú odstránené, burina môže znovu veľmi rýchlo dorásť. V prípade, že je pôda príliš hutná, jej zaliatím je možné zjednodušiť vytrhnutie celého koreňa buriny. Dobrá prax môže byť aj použitie horúcej vody, ktorá môže prispieť k zlikvidovaniu celej rastliny.

V prípade zlyhania prevencie, ako aj manuálneho boja, do úvahy pripadá chemický postrek, ktorý zničí len burinu, pričom trávnik zostane nepoškodený. V prvej fáze môže postačovať lokálna aplikácia postreku pomocou malého tlakového rozprašovača. Tento prístup je do značnej miery efektívny a nepripúšťa zbytočné vypúšťanie chemikálii do životného prostredia.

Ak sa vám buriny úplne vymkli s pod kontroly do úvahy pripadá plošný postrek trávnika. V tomto prípade je však veľmi dôležité dbať na bezpečnosť, kedy je nevyhnutné odložiť všetok záhradný nábytok, hračky ako aj iné predmety s ktorými by ste neskôr mohli prísť do styku. Taktiež nezabudnite chrániť svoje kvety a kríky, ideálne s plastovou fóliou, nakoľko chemický postrek nemusí rozlišovať medzi burinou a inými listnatými rastlinami.

<< Späť