Rastliny ktoré nevyžadujú veľa svetla
V článku Vám prinášame zoznam rastlín, ktoré sa dajú vypestovať aj v úzkej záhrade, na balkóne alebo v inom priestore, kde svieti slnko iba určitú časť dňa, a práve to týmto rastlinám vyhovuje.
Cibuľková vňať nepotrebuje na rast toľko času a slnka ako normálna cibuľa, stačia jej približne 3 hodiny slnka denne. Po zasadení polievame cibuľku a udržujeme ju v mierne vlhkom stave. Zbierať ju môžeme keď ním dorastie do veľkosti cca 15cm.
Pažítke sa rovnako dobre darí na slnku ako aj v tieni. Je fajn ak má rovnako ako cibuľka aspoň 3 hodiny slnka. V tieni ma síce menej kvetov ako na slnku, no to pre jej pestovanie nie je poškodzujúce.
Hlávkový šalát má rád aspoň 3 hodiny slnka, no preferuje chladnejšie prostredie, poloha v tieni dokonca udržuje listy chutnejšie a sladšie. V prípade odrôd s otvorenými listami je dobré zberať spodné listy na predĺženie rodiaceho obdobia. Dobrá teplota vody a poloha v tieni zabránia nevhodnémmu kučeraveniu listov v lete.
Špenát má najradšej takmer celodenný tieň, hlavne v poobedňajších hodinách. Väčšinou sa pestuje na 2 krát, na jar a na jeseň, pretože neznáša dobre letné horúčavy. Avšak na správnom mieste a pri vhodnej starostlivosti ho môžeme pestovať takmer stále - aspoň čiastočný tieň, dostatočná zálievka a pravidelný zber väčších listov predĺžia rodiace obdobie.
Rukola má rada tieň, jej rast môže byť síce pomalší, ale listy ostanú dlhšie čerstvé a svieže v porovnaní s rastom na slnku. Rukola zvládne aj suchšie obdobie na slnku, avšak jej listy budú tvrdšie a horkejšie. Rukolu je najlepšie pestovať na mieste kde svieti slnko približne 3 až 4 hodiny denne.
Zelér potrebuje dlhé obdobie chladnejších teplôt, čiže vysoké letné teploty mu neprospievajú. Vzhľadom k tomu zelér sadíme skoro na jar aspoň čiastočne do tieňa s vlhkou pôdou, kde slnko svieti cca 4 hodiny denne. Pri dostatočnej veľkosti môžme zberať vonkajšie listy.
Cviklu môžeme pestovať na priamom slnku aj čiastočne v tieni, cviklové listy budú tak menšie avšak lahodné a vhodné do šalátov. No stále na vhodný rast bude cvikla potrebovať tak 3 až 5 hodín slnka.
Ak si vyberieme skoré odrody mrkvy vhodné pre tieň, môžme ich pestovať v polotieni, kde slnko svieti aspoň 5 hodín denne. Samozrejme ich rast bude pomalší a nedorastajú do veľkých rozmerov, avšak plody budú jemné a sladké.
Reďkovka je rastlina ktorá preferuje chladnejšie obdobie na začiatku jari a na jeseň. Umiestnením reďkovky do tieňa so slnkom cca 4-5 hodín denne spomalíme jej rast resp. takto ju môžeme pestovať aj v lete.
Cherry paradajky nesmú chýbať pri žiadnom pestovaní. Cherry paradajky zvládnu čiastočný tieň, ak budú mať aspoň 5 hodín slnka denne. V období vysokých teplôt im tieň dokonca prospeje. Pre pestovanie na tienitom mieste je lepšei zvoliť si skoré odrody.
Fazuľa druhu Phaseolus coccineus má rada slnko, ale zvládne aj čiastončný tieň so snkom aspoň 5 hodín denne. Tento druh fazule je dobrý ako mladé strúčky alebo neskôr ako zrelá fazuľa. Táto fazuľa je chutná ako čerstvá ale aj ako sušená.
Ak máme na záhrade menej slnka ako by sme potrebovali, môžme svojim zásahom prispieť rastlinám k ideálnejším podmienkam ako napr. do istej miery môže pomôcť namaľovat okolité budovy, ploty či zábradlie bielou farbou alebo použiť reflexné doplnky na odrážanie svetla a slnka. Obmedzené množstvo slnka a svetla vieme kompenzovať aj tým, aby rastliny netrpeli napr. nedostatkom vody a živín. Musíme rárať s tým, že naše plody či listy nebudú tak veľké ako za úplne ideálnych podmienok, či pri dostatku slnka, ale na druhej strane plody budú sladšie, jemnejšie a môžme sa im tešiť počas dlhšieho obdobia.
<< Späť