Rastliny vhodné pre budovanie živého plota
Živý plot nie je len spôsob ako oplotiť svoju záhradu či dvor. Živý plot je cesta ako odhlučniť svoj pozemok od ruchu a prachu ulice, od susedov a priniesť viac zelene a pokoja pre našu záhradu. Aby splnil všetky tieto parametre, mal by byť vysoký približne 1.5 metra. Najtypickejším živým plotom u nás je tis, tuja alebo vtáčí zob. Ak chceme vo svojom živom plote niečo iné ako spomínané druhy, musíme sa zamyslieť koľko slnka a priestoru môže dané miesto rastline poskytnúť.
Čiže vyberať si môžme z rastlín viac či menej náročných na slnko a z ihličnatých či listnatých stromov a kríkov:
Vavrínovec lekársky je odolný, vždy zelený krík s veľkými lesklými listami. Preferuje slnko až polotieň, mierne kyslú, vlhkú, nepreliatu pôdu bohatú na živiny. Rastliny na živý plot sadíme cca každých 30cm a keďže vavrínovec rastie pomalšie, je vhodné ho minimálne zo začiatku prihnojovať.
Hrab obyčajný je nenáročný strom na pestovanie, ktorý dobre znáša slnečné miesto aj polotieň. Výsadbová vzdialenosť hrabu pre účely živého plotu je 30-40cm. Hrab preferuje vápnitú pôdu, bohatú na humus a zle znáša stojatú vodu. Hrab striháme až po 1 či 2 roku a hoci bežne dorastá do výšky veľkého stromu. Strihať ho môžme 2 krát ročne, čím udržiavame jeho výšku a veľkosť podľa potreby. Zaujímavosťou je, že hrab nestráca listy ani v zime, čiže máme súkromie počas celého roka.
Krušpán vždyzelený je nenáročný, vždyzelený a hustý krík, ktorý rastie pomerne rýchlo či už na slnku, ako aj na tienistých miestach. Bude rásť takmer v každej pôde a zvládne aj suchšie prostredie, hoci má rád vlhko. Ak sadíme krušpán ako živý plot, tak rastlinu sadíme cca každých 30cm. Veľmi dobre znáša strihanie, a tak keď sa rozhodneme pre jeho ľubovoľné tvarovanie, určite to rastline neublíži.
Cypruštek Lawsonov je vždy zelený a preferuje výživnú, priepustnú a vlhkú pôdu. Dobre sa mu darí v polotíeni ale aj na slnku, no zle znáša prílišné sucho. Ak ho sadíme do živého plota, tak rastlinu sadíme cca každých 50cm. Rastie relatívne rýchlo a v živom plote mu dobre padne aj prestrihanie a hnojenie.
Tuja západná je nenáročná na pestovanie, preferuje slnečné miesto, s vlhkou a výživnou pôdou. Ak si chceme tuje udržať pekné, v lete musíme rátať s ich pravidelným polievaním. Ak tuje vysádzame ako živý plot, je vhodné ich sadiť každých cca 40cm ak chceme z nich zelenú nepriehľadnú stenu. Z toho istého dôvodu sa prvé rezy odporúčajú až v druhom roku.
Smrek obyčajný Vám zabezpečí krásny vždyzelený plot s krásnou vôňou ihličia, avšak musíme byť trpezlivý pri jeho raste. Pestovanie ihličnanov patrí k jednoduchším, smreky pestujeme v ľubovoľnej veľkosti a raz ročne na jar ich striháme do požadovaného tvaru. Neznášajú príliš suché prostredie, v lete im môžeme dopriať jemnú zálievku. Smrek má rád slnko a zvládne skoro každý druh pôdy. Pri sadení na živý plot sa odporúčajú 2-3 sadenice na meter, urýchlenie rastu v čase výsadby môžeme podporiť prípravou pôdy a jej prihnojením.
Cezmína ostrolistá je pomaly rastúci vždy zelený ker, ktorý svojím hustým a ostnatým lístím je výborným kandidátom na živý plot. Cezmíne sa aj oveľa lepšie darí v skupinovej výsadbe. Vo všeobecnosti výborne znáša mrazy, mierne slnečné a aj tienisté prostredie, má rada vodu, ale neznáša preliatie. Na jar ich môžme prihnojiť a strihať do požadovaného tvaru. Zaujímavosťou je že po odtrhnutí jej listy, keď si ju usušíme nestratia farbu a tvar, čím sa výborne hodia na vianočnú výzdobu.
Ak chceme vyskúšať ešte niečo menej typické a kvitnúce, tak môžme si vybrať z ibišteka sýrskeho, šípkovej ruže, orgovánu, zlatého dažďa či hortenzia, avšak ich úprava a starostlivosť si vyžaduje viac našej pozornosti.
<< Späť